Baklava örgü modeli nasıl yapılır

Baklava örgü modeli nasıl yapılır, örgü modelleri arasında kullanılan baklava örgü modeli birçok yerde kullanılır. Peki, bu baklava örgü nasıl örülür. Şimdi bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için bunu açıklamaya çalışacağız.

Baklava Örgü Modeli Yapılışı

Baklava örgü modeli oluşturulurken istenilen şekilde örgü modeli kullanılabilir. Baklavanın kenarlarında tek ilmek ya da çift ilmek yapılabilir. Örnekte kullanılacak model size kalmıştır. Biz kenarları iki ilmek olan baklava modelini ve haroşa örgü ile örülmüş modeli anlatacağız. İlk önce kenar ilmek alınır daha sonra haroşa örgüye başlanır. Baklava modeli olarak seçtiğiniz ilmek sayısının tam ortasındaki dört ilmek baklava modelinin başlangıç ilmekleri olacaktır. Bu dört ilmek ikişer ikişer sağa ve sola kaydırılarak baklava dilimi oluşturulacaktır.

Baklavanın kollarını oluşturan ilmekler tek tek ve çift çift alınabilir. Çift alındığında baklavanın kolları daha hızlı bir şekilde gelişir ve baklava daha büyük olur. Haroşa örüldükten sonra baklava oluşturulacak sıranın ortasına gelindiğinde ilk önce üç ilmek alınır alınan bu ilmekten ilk ilmek tekrar sol şişe arka taraftan takılarak sağ şişteki ilmekler çıkarılarak iki düz ilmek tekrar ön taraftan sağ şişe alınır ve sol şişe çaprazlayarak geçirilir. İki ilmek düz örülür ortaya alınan ilmek iplik kendinize çevrilerek bir haroşa örülür.

Şimdi sol taraftaki iki düz ilmek tekrar sol tarafa kaydırılacak ve baklavanın diğer kolu oluşturulacaktır. Sağ şişle iki düz ilmek ve bir haroşa ilmek alınır. Sol şiş sağ şişte üç alınan ilmek arasından yönü kendinize doğru olacak şekilde iki ilmek içinden geçirilerek sağ şiş çıkartılır ve haroşa arkadan baklavanın orta kısmına taşınır. Bu tek ilmek haroşa olarak örülecek ve iplik arkaya çevrilerek iki düz ilmek örülecektir. İplik tekrar kendinize çevrilerek haroşa olarak örülür. Örgünün arka yüzünde bütün ilmekler ters örülerek baklavanın iç kısmında ve yanlarında haroşa örgü kullanılmıştır.

Bu yöntemle baklavanın ilk v kısmı oluşturulur. Daha sonra istenilen büyüklük elde edilince bu kez baklavanın üst kısmı ters v şeklinde örülerek baklava tamamlanır. İstenilen v büyüklüğü yapıldıktan sonra baklavayı kapatmak için sağdaki iki ilmek sola, soldaki iki ilmek sağa çaprazlanacaktır. Ortadaki haroşa ilmekler baklava dışındaki iki yana ilave edilecekti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir