Balıksırtı örgü nasıl yapılır

Balıksırtı örgü nasıl yapılır, saç örgüsü çok eskiden beri saçlara uygulanan şekil verme yöntemidir. Mitolojideki öykülerde bile bahsi geçer. Bayanlar saçlarına şekil vermek ve dalga vermek amacıyla saçlarını örerler. Hatta yaşlılarımız saçlarını ördükten sonra başörtülerini bağlarlar nedenini söylediğimde garipseyebilirsiniz.

Örgü saçların güçlü olmasını sağlayarak şekil verir. Saçlarımızı topladığımızda saç tellerimiz kırılabiliyor, saçlarımıza fön çekip saldığımızda hem ısıya hem de çevresel etkilere maruz kalıyor. Bu sebeple örgü en sağlıklı şekil verme yöntemi olarak sayılıyor. Saç örgüsünün birçok çeşidi mevcut. Ama el güzeli balıksırtı örgüdür. Büyüklerimizden öğrendiğimizin yanında internetten de birçok çeşidini öğrenme imkanı bulabiliriz.

Balıksırtı Örgü

Balıksırtı örgü nasıl yapılır? diye sorarsanız, balıksırtı örgü aslında adı gibi balığın sırtında kafatasından hemen sonra başlayan yüzgeçleri gibi saçlarımızın ön kısmından ufak tutamlar alarak, nemli saça yapılır. Saçlarımızı geriye doğru taradıktan sonra tepeden bir tutam ayırırız ve bu tutamı üç eşit parçaya bölüyoruz. Saçımızı soldan sağa, sağdan da sola alarak örmeye başlıyoruz.

Aldığımız parçaların eşit olması gerekiyor. Saç tutamlarını ördükçe fazlalaştırıyoruz. Aşağılara indikçe daha da sıkı olması için gererek tutamlarımızı çoğaltıyoruz. Uçlara geldiğimizde düz örgüye devam ediyoruz. Lastik yarımıyla saçı tutturuyoruz. Çıkan küçük saçlara elektriklenmeyi önlemek için, su yardımıyla veya spreyi kısa saç tellerinin olduğu bölüme sürebiliriz.

Sürdükten sonra ince dişli tarak yardımıyla kulak arkası bölümünü düzeltebiliriz. Dilerseniz balıksırtı örgüyü saçımızın önüne de uygulayarak farklı bir tarz yaratabiliriz. Denedikten sonra zor olmadığını göreceksiniz. Bayanlar güzellik elimizde unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir