Örgü İşleri

Evde canı sıkılanlar için en güzel uğraş örgüdür. Peki, ne yapmalı, vakti nasıl değerlendirmeli? Örgü işleri ile hem vaktimizi değerlendirebilir hem de evimiz için güzel ürünler üretebiliriz. İşte son dönem örgü modelleri neler biraz göz atalım.

Örgü Sepet Nasıl Yapılır?

Son trend olan örgü sepetler, hem çok vaktinizi almaz hem de istediğiniz modelde ve ipte yapabilirsiniz. Başlaması ile bitmesi bir olan bu sepetler ile evinizin dağınıklığını kolayca yok edebilirsiniz. Öncelikle istediğiniz modelde penye ip seçmeniz gerekli. İstediğiniz modele göre iki renk veya tek renk ya da çiçekli ip tercih edebilirsiniz. İlk başlangıç olarak temin edeceğiniz malzemeler küçük boy sepet için 1 adet penye ip ve 9 numara tığ. Tabanı oluşturmak için 5 ilmekli zincir çekiyoruz. İkinci sıraya geçtiğimizde ilk dört zinciri tekli tırabzan olarak örüyoruz. Beşinci ilmeğe geldiğinizde aynı yere 3 kere batıp tekli trabzan yapıyoruz. Dönüş noktamız da her seferinde 3 lü trabzan yapacağız ki yuvarlak şekil elde edebilelim. Bu şekilde istediğimiz taban boyutuna ulaşana kadar örüyoruz. Dönüşleri kaçırmamamız lazım. Boyut büyüdükçe yani 5 sıra sonra her dönüşte üç zincire üçlü trabzan yaparak yuvarlak şekli oluşturacağız. İstediğimiz büyüklüğe ulaşınca ipi çıkarmadan tabanı ters çevirip bir sıra tekli trabzan öreceğiz. Bu da sepetin uzunluğunu oluşturacak. İstediğimiz uzunluğa ulaşınca dönüş noktasında zinciri bitirebilir ve istediğimiz gibi süsleyebiliriz.

Örgü Sepet Nerelerde Kullanılabilir ?

Hazır olan sepetinizi ister banyonuzda sabunluk olarak, ister mutfağınızda patates kovası olarak kullanabilirsiniz. Biraz daha büyük yaparsanız çocuklarınız için çok şık bir oyuncak sepeti olabilir.

Örgü İşleri Resimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir