Örgü Teknikleri

Örgü, tahmin edildiğinde çok daha teknik bir iştir. Çok sayıda örgü tekniği bulunmakta ve her biri farklı örgü modellerinde kullanılmaktadır. Tığ işi örgülerde kullanılan teknikler şiş ile yapılan örgü teknikleri için geçerli değildir. Her örgü tekniğinin kendine özgü bir alanı bulunmaktadır. Örgü yapımında kullanılan ve son derece popüler olan bu teknikler aşağıdaki gibidir.

Tığ ile yapılan örgü teknikleri

Tığ ile yapılan örgü tekniklerinden ilki sık iğnedir. Sık iğne tığ ile yapılan hırkalar için ideal bir tekniktir. Bunun yanı sıra örümcek adı verilen bir tığ tekniği de bulunmaktadır. Bu tarz bir örgü tekniği banyo liflerinin ya da şalların yapımında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Şiş ile yapılan örgü teknikleri

Şiş ile yapılan örgü tekniklerinden ilki pirinçtir. Çok dokulu bir yüzey elde edilmesini sağlayan bu teknik sayesinde çok şık kazaklar ve hatta şapkalar örülebilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra Selanik tekniği, düz teknik ve haraşo tekniği gibi çok sayıda şiş örgü tekniği bulunmaktadır. Bu tekniklerin her biri farklı örgü modellerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Örgü Teknikleri Resimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir