Seccade modelleri

Seccade modelleri ev hanımları kızlarının çeyizlerine koymak için can attığı ve çeyizlerin vazgeçilmez bir parçası olan seccadeler birçok türde yapılmaktadır. Geçmişten günümüze bir gelenek halinde devam eden ve el emeği göz nuru dökülen bu parçalar gelinlik kızlar için de oldukça değerli sayılmaktadır. Geçmiş yıllarda ev hanımlarının mum ışığında en çok yaptığı ve etamin ismiyle adlandırılan seccadeler renk renk iplerden yapılan güzellikleriyle göz doldurmaktadır.

Seccade Modelleri Ve Toplumdaki Yeri:

Ülkemizin toplumsal yapısını örf âdeti tam anlamıyla yansıtan seccade modelleri etamin kumaşa ya da kapitone kumaşa işlenmektedir. Nakış dükkânlarında son zamanlarda bayanlar iğne oyasını da ekleyerek seccadelere farklı bir moda getirilmiştir. İğneyle yapılan bu işlemeler oldukça göz yoran bir uğraş olup ne kadar fiyat biçilirse biçilsin asıl değerini karşılayamaz.

Genelde seccade işlemesinde cami figürlerinin ya da çiçek modelleri kullanılır. Seccadenin dört köşesinden sadece üç köşesi işleme ile çevrilir. Bir köşesi ayak basılan yer olduğu için oraya da ayrı bir parça geçirilir. Kolaylıkla makinede yıkanacak bu parçalar narin olduğu için daha düşük derecelerde yıkanması gerekmektedir.

Allaha yalvarışın aracısı olarak düşünülen bu seccadeler toplumumuzda büyük bir yere sahiptir. Son zamanlarda bu konuda kız ve erkek aileleri kız seccadesi ya da erkek seccadesi olacak şekilde ayırarak ona özel işlemeleri tercih etmektedir. Sürekli gelişen el işleri sayesinde her yıl farklı işlemeler moda olmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir