yazma kenarı modelleri anlatımlı

Yazma kenarı modelleri anlatımlı bayanların genellikle evlerinde kafalarını kapamak için kullandıkları ya da kına gecelerinde genç kızların kafalarına özellikle kırmızı tonlarında kafalarına taktıkları başörtüsüne yazma denir. Yazmalar cıvıl cıvıl her renkte olur.

Yazma Kenarı Modelleri Nasıl Yapılır?

Yazma kenarı modelleri bir sürüdür. Tığ ve bobin ile yapılanı ayrı, boncuk ile yapılanı ayrı, iğne ile yapılanı ayrı olmak üzere bir süsü çeşitleri vardır. Özellikle yazmadaki çiçek ve renge uygun yazma kenarı modelleri yapılır. Yazmanın içindeki renklerde boncuk ve de ipler alınır.

Daha sonrasından o ipler ile uygun bir model belirlenir. Daha sonrasından o model tığ ya da iğne ne ile yapılıyorsa o ile ince ince işler. Yazma kenarı yapmak emek ister, beceri ister, sabır ister. O sebepten yazma kenarları yapmak kolay değildir.

Kişi önce hangi renkte bir yazma takacağına karar verir. Daha sonra o yazmasına yapacağı modeli tığ, iğne, mekik ne şekilde yapacağına karar verir. Sonra o yazmaya ve modeli yapacak ve ayrıca yazmanın içinde olan renkleri de baz alarak bobinler alır.

Sonrasında yazmanın kenarını önce ya bir tığ ile ya da bir iğne ile geçer. Sonrasında ise o yazma için düşündüğü örneği; aldığı malzemeleri de kullanarak örmeye başlar. Ancak öyle hemen bir günde bitecek iş olmadığı için yazma kenarı yaparken biraz sabırlı olmak gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir